Kritické desatero

Váženstvo, pár lidí mi tu nechalo komentář, že by byli rádi, kdybych jim zkritizovala jejich povídky. Myslím, že je na místě pár informací o tom, do čeho chcete jít…

1) Jsem brutální. Nevyžívám se v terorizování spolupisatelů, ale stejně tak se nebrzdím a napíšu vám k tomu přesně to, co si myslím. Pokud víte, že nesnášíte kritiku dobře a prostě chcete, aby vás někdo pochválil, pak já nejsem pro vás to pravé ořechové.

2) Jsem docela puntičkář. Pokud se vám v textu opakují výrazy, u každé přímé řeči máte „řekl“ a podobně, jenom mi to zbytečně vleze na nervy. O hrubkách a pod. nemluvě.

3) Nečtu českou fanfikci. To je moje osobní záležitost, prostě nemám ráda např. české výrazy pro svět Harryho Pottera (Brumbál, Nebelvír, Viteál – jediné, co snesu, je Pošuk Moody) nebo se mi například zježí chlupy po celém těle, když vidím české skloňování jmen z Naruta (Sakuřina pěst, Tsunadino saké nebo Sasukeho zadnice). A mohla bych pokračovat. Je to prostě moje osobní nechuť a ke čtení něčeho takového, natož ke kritice, mě nedostanete ani třímetrovou tyčí na dráždění opic.

4) Nebudu vás šetřit. Je mi jedno, jestli to je vaše první nebo stá povídka. Je mi jedno, jestli jste se před psaním ožrali, špatně vyspali nebo přejedli. Nezajímá mě, že vám zrovna umřel kanárek, pes nebo někdo z rodiny. Pokud mě vyzvete ke kritizování povídky, budu kritizovat pouze povídku, nikoli okolnosti jejího vzniku. Jestli máte čtyřicítky horečky, máte jít na pohotovost, nebo alespoň ležet, odpočívat a z nudy spát, jak říká moje praktická. A ne psát povídky a pak se vymlouvat „Ale já měl chřipku…“

5) Jestli si píšete tak nějak pro srandu králíkům, mějte na paměti, že já vás budu kritizovat jako někdo, kdo se při psaní snaží prosadit na trh a nebudu kvůli tomu měnit své hledisko. Pokud vám jde jen o takové to domácí žvýkání, zvažte jestli to stojí za ten zážitek sedření z kůže.

6) Může se stát, že píšete ve stylu, kterému vůbec nerozumím. Pak vám můžu akorát napsat „Sorry, tohle ti neumím zkritizovat.“ Už se na mě pár lidí naštvalo, když jsem jim tohle řekla, ale byli byste snad raději, kdybych vám lhala?

7) Pokud se vám má kritika na vaši věc nebude líbit, očekávám od vás následující postup: přečtěte si ji ještě jednou. Jděte od toho. Vraťte se k ní za několik hodin, nejdřív tak za tři, klidně i za několik dní. Přečtěte si ji ještě jednou. Až teď ji pusťte z hlavy, pokud s ní tedy stále ještě v žádném bodě nesouhlasíte.

8) Nejsem autorita na psaní. Můžu vám říci, jaké postupy používám a co konkrétně bych na kritizovaném kousku změnila a proč, ale uvědomte si, že ta kritika je MŮJ názor, nikoli celovesmírný předpis.

9) Pokud mě vyzvete ke kritice a nebude se vám líbit, jsem ochotná vysvětlit co a jak – za předpokladu, že mi slušně a bez urážek napíšete, jak to vidíte vy. Pokud se budete do mě navážet nebo mi hodíte flame, nepočítejte s tím, že si ještě někdy v budoucnu udělám na vás čas. Použijte výše uvedený bod č.7, a pokud máte problém, je to váš problém, ne můj. Pokud nechcete, nemusíte se mi ozývat zpátky – občas je lepší neříci nic, než rozpoutat svatou válku.

10) Ne vždy se dostanu k vaší práci okamžitě – může to trvat i měsíc. Počítejte s tím – a připomínejte se.

Byli jste varováni. Pokud chcete, abych vám něco přečetla a zkritizovala, ne se jenom vyjádřila k těm částem, co se mi líbí, pak mi pošlete vzkaz (viz postranní menu na hlavní stránce) a připište ke své přezdívce a odkazu na povídku (nebo povídky) vyjádření ve smyslu, že víte, do čeho s touhle žádostí jdete, a nebudete se na mě urážet, když vám k tomu řeknu na rovinu, co si myslím.

Ano, prostě chci od vás revers, že podstupujete mou kritiku na vlastní nebezpečí.

Tak co, ještě máte chuť?

2 komentáře u „Kritické desatero“

  1. Ahoj Olgo,
    rád bych Ti poslal moje povídky ke kritice, protože si myslím, že jsi schopná odvést dobrou a užitečnou práci. Dokonce jsem Ti chtěl poslat moje povídky už tehdy, kdy jsi mi napsala abych to udělal, ale nemohl jsem najít Tvůj email a nepodařilo se mi Tě kontaktovat, asi proto, že co se týká počítačů jsem chvílema trochu natvrdlý. Ale stejně, pustil jsem se do psaní vážně a chci odvádět profesionální práci a v zásadě jsi první, komu mohu důvěřovat. Dej mi vědět, jestli jsi ochotná si přečíst přibližně dvěstě stránek anglického textu (tři povídky) a říci mi kde to zlepšit a co bys za to chtěla.
    V každém případě, ať se Ti daří!
    Daniel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *