Hadonoš

Když se někoho zeptáte, kolik má zvěrokruh znamení, většina lidí se na vás podívá jako na blba a bez váhání vyhrkne: „Dvanáct!“ Tedy, kromě těch, co se na vás podívají jako na blba a pošlou vás do háje, že na pohádky nemají čas.

Někteří se na vás zadívají jako na blba a zeptají se vás laskavým hlasem vyhrazeným pro slabé duchem, který že to zvěrokruh máte na mysli. Někdy, když uděláte tu chybu a zeptáte se, „Jaký zvěrokruh,“ máte vystaráno o přednášku na téma čínského horoskopu, severoindiánského, druidského a já nevím co ještě.

Někteří se na vás ale podívají ještě trochu podivněji a oznámí vám, že „náš“ horoskop má ve skutečnosti znamení třináct: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Hadonoš, Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby.

Jak už mě asi znáte, málokdy píšu o něčem, co nemá nějakou souvis se mnou, ať už zjevnou nebo skrytou. A ani dneska tomu nebude jinak. Má matka totiž zarputile tvrdí, že já jsem Hadonoš (zvaný též Serpentarius) jak vyšitý.

Ophiuchus_symbol

Vlevo hleďte na znak Hadonoše, jak ho navrhl v roce 1995 pan Walter Berg, stažený z Wikimédie. Má představovat muže držícího v rukou hada. Souhvězdí Hadonoše lze opravdu najít mezi Hadem a Štírem – stojí na Štírovi a hada drží v rukách. Z našeho pozemského pohledu tak Hadonoš rozděluje Hada na dvě části, hlavu a ocas.

Souhvězdí Hadonoše mělo prý podle pověstí vzniknout tak, že Asklepios byl až tak dobrý, až začal křísit i mrtvé. Prý se to naučil od hadů, když viděl jak jeden had přinesl k druhému byliny a oživil ho. Zeus, aby Asklepios neučinil celé lidstvo nesmrtelným, srazil milého léčitele bleskem, ale aby mu to vynahradil, vyzvedl ho k sobě na nebesa.

Jiná verze uvádí, že na Asklepia podal oficiální stížnost Hádes, protože se mu vyprazdňovalo podsvětí a nikdo by mu tam nezůstal. Pro Asklepia ale byly následky stejné: usmrcení elektrošokem v podobě blesku a následná kompenzace na nebesích. V obou případech šel had, který mu pomáhal, s ním.

Jiní autoři zase v souhvězdí vidí postavu Laokóna, Trójana, který protestoval proti tomu, aby se dřevěný kůň dostal za hradby města. Byl za to i se svými dvěma syny udáven hady, kteří se vyplazili z moře. Anebo by to mohl být Appolón, který zápasil s hadem o nadvládu věštkyně v Delfách.

Dalším z občas používaných symbolů je had navinutý na holi. Nejsem si jistá, který z nich vlastně platí.

Už od čtvrtého století se vědělo, že slunce, než se překulí ze Štíra do Střelce, stráví 19 dní právě v souhvězdí Ophiuchus neboli Hadonoš. Ale pak by jednotlivá znamení zvěrokruhu nebyla rovnoměrná! Další věc je, že zatímco 12 znamení můžeme vesele dělit podle čtyř prvků na vodní, vzdušná, ohnivá a zemní, popřípadě rozdělit na šest a šest s převažujícími „mužskými“ a „ženskými“ charakteristikami (Býk, Rak, Panna, Štír, Kozoroh a Ryby proti Beranu, Blížencům, Lvovi, Váhám, Střelci a Vodnářovi), 13 je prvočíslo.

Ophiuchus

(Zdroj)

Mezinárodní Astronomická Společnost zahrnula Hadonoše do zvěrokruhu v moderních dobách kolem roku 1921. Velkou popularitu mu ale získal právě Walter Berg v devadesátých letech, a to hlavně v Japonsku. Třináctiznakový zvěrokruh byl například použit v některých hrách Final Fantasy.

Mimochodem, Berg spolupracoval i s Masahiko Nomim, který v sedmdesátých letech vzkřísil tzv. mentalitu podle krevních typů, kterou spousta vědců i astrologů odmítá jako pavědu a báchorky bez jakýchkoli základů. V Japonsku se ale stala nesmírně populární a lidi podle krevní skupiny přísahali na všechno, co šlo. Původně byla tahle teorie vyvinuta v roce 1900 a později ji Nacisté chtěli použít na prokázání nadřazenosti Árijské rasy, což se ale neprokázalo. Díky spojení s rasovou čistotou urychleně zapadla pod obzor a vzkřísil ji právě až Masahiko. Dodnes ale působí v Japonsku problémy, protože dochází k diskriminaci na základě krevních skupin. Což mi připadá jako dobrá blbost. Berg a Masahiko spolu dali dohromady knihu, ve které zkombinovali třináctiznakový zvěrokruh a mentalitu podle krevních typů, a raději nechci vědět, co všechno tam naplácali. Proto si i přes určitou náchylnost k hadonoší představě nejsem jistá, jestli věřím něčemu, co propagoval právě Berg.

Ale zpátky k Hadonošům. Pokud jste se někdy dali do řeči s nějakým astrologem, který věděl, co dělá, možná vás překvapilo, že data pro zvěrokruh v roce vašeho narození neodpovídala tomu, co vidíte v kolonce Horoskop v novinách nebo na netu.

Je to proto, že většina těchto prefabrikovaných systémů počítá s daty a postavením slunce, které byly aktuální někdy v roce 140 n.l. Nevím jak vy, ale já tolik lidí s takovým rokem narození neznám. Proto, pokud se o tyhle věci vůbec zajímáte, je dobré nechat si když tak sestavit profesionální horoskop a zjistit, jestli náhodou tak trochu nejste něco jiného, než co vám tvrdí Metro nebo Horoskopy.cz. Víte přece, že příroda na lidskou touhu po stejnoměrné jednotvárnosti docela kašle, a tak oběh Země kolem Slunce zdaleka není tak uniformní, jak se tvrdí.

Většina času, kterou Slunce stráví v Hadonošovi, se započítává právě do Štíra a kousek do Střelce. Mou matku to zaujalo natolik, že začala hrabat a hrabat a vyhrabala, že v den mého narození bylo Slunce právě v Hadonošovi. Vytiskla mi hafec stránek a dala mi je pyšně k narozeninám, že si je jistá, že to sedí.

Bod, ve kterém se oficiální západní dvanáctiznakový zvěrokruh přehoupne ze Štíra do Střelce se prý nazývá bodem osvobození, a patří právě pod Hadonoše.

Jedna z teorií totiž praví, jak obejít ono oficiální dvanáctiznakové nalinkování: ano, v době kdy je Slunce v Hadonošovi, mohou být lidé Štíři nebo Střelci, podle toho kam spadají, ale někdy, někdy vyleze Hadonoš z pozadí na povrch a začnou se dít divy. Dá se to prý poznat i na těle – někde budou mít takoví lidé skupinu pih, která bude vypadat jako ypsilon. Je to prý součást souhvězdí Hadonoše, a když se podíváte výš, zjistíte, že ty horní dvě hvězdy jsou ramena a ta spodní je uprostřed základny:

Hadonoš

(zdroj: horoscopes.rambler.ru)

Nebyla jsem si jistá, jestli mám být nakonec polichocena nebo uražená, protože první, na co mi padl zrak bylo, že cesta Hadonoše se dá nazvat spálenou a symbolizuje období těch nejtěžších zkoušek a velkých katastrof. Prý se Faeton ve slunečním voze řítil tenkrát příliš blízko zemi a zůstával za ním spálený pruh a kolem se rozhostila tma. Tehdy prý vylezly na povrch nejrůznější příšery. Ariané (neplést s Árijci) si prý zase připomínají krále vesmíru Zakchaka, který podlehl svodům Temnoty a na ramenou mu vyrostli hadi-lidožrouti. To neznělo zrovna moc příjemně.

Hadonoš se spoléhá jen sám na sebe a ví, že to ani jinak nejde. Největší zbraní zla je pro Hadonoše strach a hlavním projevem strachu je lež. Ten, kdo se dokáže přenést přes strach, bude svobodný. Kdo podlehne svodům strachu a lži, má smůlu a jako za Faetonem za ním zůstane jen spálená cesta.

Taky to Dunistům připomnělo Benegesseritskou litanii proti strachu? Nesmím se bát. Strach zabíjí myšlení. Strach je malá smrt, přinášející naprosté vyhlazení. Budu svému strachu čelit. Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne. A až projde a zmizí, otočím se a podívám se, kudy šel. Tam, kam strach odešel, nic nezůstane. Zůstanu pouze já. (Frank Herbert)

Hadonoši umí zmizet pod obzor tak, že si toho nikdo nevšimne, a když se znovu objeví, stal se z nich někdo úplně jiný. Dokážou změnit naprostou podstatu své osobnosti. Některým lidem ze svého okolí přinášejí štěstí a radost, jiným zase deprese a chmury. Jestli Hadonoši něco nenávidí a nejsou, je to průměr. Jsou ztělesněním extrému, a právě s jejich sebeovládáním a postoji vůči strachu souvisí, na kterém konci škály budou.

Jako závoj se za nimi táhne řada nevysvětlitelných událostí – i jejich okolí si na to už tak zvyklo, že se nic vysvětlit nesnaží. Hadonoši nesnáší jednotvárnost a rutinu, naopak podporují změnu, a to včetně cestování. Nemají sebemenší problém vést několik životů, mít několik různých skupin přátel, které se navzájem nikdy nepotkají, nebo i několik rodin – každou v jiném městě. Pokud se dostane do rutiny například v práci, je možné, že „náhodou“ začne něco sabotovat jenom proto, aby se něco dělo. Ať už si toho je vědom nebo ne.

Hadonoši jsou nebezpeční. Pokud někomu z nich ublížíte, zaplatíte za to hodně krutě. Ne proto, že je zlý a chtěl by, abyste trpěli, ale prostě proto, že základem jejich mentality je politika spálených mostů. Pokud odněkud odcházejí natrvalo, je to rychlé, tvrdé, nevratné a nese to následky. Hadonoš doslova spálí svou minulost na popel a stane se někým úplně jiným. Trochu jako byste zkřížili schizofrenického chameleona s fénixem.

Díky tomu ale umí začínat pořád znovu, nehledě na to, v jakém bodě své životní poutě se nachází. Potřebuje to. Z extrému do extrému, jedna změna za druhou, je jenom logické, že si Hadonoš dřív nebo později ošklivě natluče tlamu a přijde o všechno. Všechna ostatní znamení si mohou vydechnout, zastavit se, přestat věci řešit nebo se k něčemu vrátit. Hadonoš ne. Neví, co to znamená. Hadonoš je v pohybu neustále – ale jednou za ním zůstává kvetoucí zahrada, jindy spáleniště. Na druhou stranu, žádné jiné znamení si neumí život vychutnávat všemi smysly a plnými doušky tak, jako oni.

Schopnost Hadonoše změnit od základu svou osobnost lusknutím prstů bude občas vyvolávat rozporuplné pocity nebo myšlenky a často bude jedna složka jeho osobnosti odporovat té druhé. To je v pořádku. Jeho reakce budou neodhadnutelné a často prudké. Ano, to je Hadonoš. Dokonce ani nemusí reagovat na stejné podněty stejně – ale on má proto důvod. To je Hadonoš. Nepředvídatelný a extrémní.

Být vedle Hadonoše může být únavné, ale nikdy se nebudete nudit. Bohužel nebo bohudík, všechno, co se na něj sesype, si prožijete s ním. Všechny jeho vzestupy a pády si pocítíte na vlastní kůži. Život nebo přátelství s Hadonošem vás posadí na nikdy nekončící horskou dráhu, která vás bude bavit, děsit, užijete si kupu vzrušení, pozvracíte se, vypadnete i s vozíkem z kolejí, vypadnete z vozíku, dopadnete do skákacího hradu a odrazíte se do bazénu. A tak si koupíte další lístek.

Známé hadonoší osobnosti: Paracelsus, Paganini, Nostradamus, Lucy Liu, Charles de Gaulle, Suvorov, R. L. Stevenson (autor Podivného případu Dr. Jekylla a pana Hyda), Winston Churchill, Ozzy Osbourne, C. S. Lewis, Walt Disney, Johnatan Swift, Mark Twain, Morgan J. Freeman, Marie královna skotská, Sinéad O’Connor, John Malkovich, Frank Sinatra nebo Arthur C. Clarke.

A jestli mám ty „hadonoší pihy“? No jasně. Copak bych někdy mohla mít něco jednoduchého? Smířila jsem se s tím a začínám na to být hrdá.

Možná tomu napomáhá to, že když mi prasknou nervy a začnu doma řvát a sprostě nadávat, nedostane se mi od matky ve svých třiceti přednášky o úctě ke starším. Jen zahrozí prstem a řekne „Strč si ty Hadonoší reakce někam.“ Pohoda, ne?

11 komentářů u „Hadonoš“

 1. Poprvé jsem o tomto slyšel v písni Třinácté znamení od kapely XIII. století. Pustil jsem to z hlavy a najednou po letech na to zase narazím 🙂 Jinak moc pěkný článek. Líbí se mi jeho komplexní pojetí. Palec nahoru.

 2. Děkuji za článek a jelikož jsem narozen 17.12 tak se musím podívat na pihy 🙂 už jen z toho že popis hadonose na mě nějak moc sedí 🙂 Děkuji za článek. Hezký napsano

 3. Jsem narozena 12.12., jsem tedy ponovu Hadonoš. A docela mě toto znamení vyděsilo 🙂 Byla jsem vždycky Střelec, takže optimista, pohodář, dítě Štěstěny…Tady najednou čtu, že můj život je víceméně jedna velká spálená cesta, vedoucí z extrému do extrému, že žiju ve schíze a na pomezí hraniční duševní poruchy…pěkně děkuji 🙂
  J.

 4. Na internetu jsem našla, že znamení Hadonoše je od 30. listopadu do 17. prosince, jsem narozena 15. prosince, což mě celkem vyděsilo, protože odjakživa jsem hrdá na to, že jsem střelec! :O Asi hloupá otázka, ale dá se nějak bezpečně rozpoznat, co jsem skutečně za znamení? 😀
  Jinak článek je skvělý! Zajímavý, ale také zábavný, moc se mi líbí! 🙂

 5. Krásně napsané😊
  Právě jsem se dozvěděla,že už nejsem ten typický střelec,ale Hadonoš 😊No,co naplat. Pihy mám,veselá jsem také a hlavně jsem ráda,že to znamení není třeba-Hovado. To bych byla úplně jiná …😂

 6. …vypadá to, že číslo transformace a přeměny – tedy 13 – bylo v novodobé historii (po Babylonu) celkově ze života lidstva záměrně eliminováno a to nejen v oblasti kalendáře a horoskopů, ale vnímání času obecně (viz naopak mayský kalendář, který s ní pracuje). Třináctka nám totiž dává možnost vymanit se z uzavřeného kruhu, najít cestu ven… a to, jak tušíme a někteří už i víme, nebylo vždy v souladu s plány elit na zemi.

 7. Tou charakteristikou som skôr vydesená ! Doteraz som sa cítila ako hrdý Strelec a teraz, po viac ako 50-tich rokoch …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *