Uprchlické filozofování

vojáček v okapuHeh, uprchlická kontroverze. Na jednu stranu má Roy Beck se svýma žvýkačkama pravdu v tom, že prostě přijímat další a další emigranty nic neřeší v místech, ze kterých emigrují.

Ale dalším faktorem je, že kolikrát tito lidé nepotřebují emigrovat natrvalo, nýbrž se potřebují vyhnout faktorům, které by je a jejich rodinu mohly vyhladit – Židé za druhé světové, různé etnické a náboženské menšiny z míst, kde demokratický režim znají akorát z novinových článků o zahraničí, včetně mnoha obyvatel zemí Sovětského svazu. Tyto lidi tento kousek přednášky na videu (nevím, jestli to byla celá) naprosto ignoruje.

A další věc, kterou tento pán ve svém proslovu naprosto cíleně pomíjí, je otázka, jakou formu má ta „pomoc u nich“ mít – podobu podpory amerického zbrojního průmyslu? Snaha o naroubování amerického politického systému? Co je to ta tajemná „pomoc u nich“, o kterou bychom se podle něj měli snažit?

Život emigranta, který svou zemi opouští dobrovolně a v dobách míru není jednoduchý. Je jen málo těch, kteří se dokážou beze stopy a bez kapky nostalgie vykořenit z míst, kde se narodili a vyrostli. Co ale mají dělat lidé, kteří nemají na výběr?

Moje matka byla v sedmdesátých letech postavena před volbu: buď opustí svou zemi a rodinu, nebo budou mít kompletně všichni minimálně zničené kariéry, nedejbože něco horšího. Zemi a kulturu, kde nakonec skončila, velmi nemá ráda, cítí se osaměle, má dlouhodobou depresi.

Jestli si myslíte, že lidi, kteří kolikrát zdrhli z oblastí, kde zuří konflikty, s hadrama, co měli zrovna na sobě, se nějak sluníčkově těší na pobyt v „nové vlasti“, pak jste na omylu. Stejně tak druhá strana, pokud si představuje, že teď by ti utečenci měli kde žít a tak všichni budou spokojeni a šťastni. Většina z nich bude minimálně v šoku, dost velká část asi bude mít nějakou formu PTSD, velmi mnoho jich nejspíš bude v depresi. Myslím, že hodně z nich by vám (vám z obou extrémních táborů) řeklo, že máte celou tuhle zemi vzít a strčit si ji někam, že oni by rádi domů, ale aby se tam neválčilo a aby měli jak žít.

sacre coeur
Sacre Coeur, Praha

Drtivá většina lidí neopouští své kořeny proto, že vysloveně chce. Ano, jsou mezi námi takoví, kteří chtějí cestovat a poznávat nové země, nebo vysloveně nemají rádi svou kulturu / politické zřízení / styl života u nich doma. Proto je celý svět neustále v pohybu, vesničani se stěhují do měst, měšťáci táhnou na venkov za klidem, stěhujeme se ze severu na jih a ze západu na východ (nebo obráceně) a občas taky za hranice státu.

Ale hodně lidí se stěhuje proto, že vysloveně musí.

A uprchlíci, o kterých je teď tak často řeč v médiích, si mohli vybrat: utéct nebo chcípnout. Říkat, že jiná lidská bytost měla raději zemřít, abychom se my necítili méně pohodlně, je absolutně scestné. Říkat, že máme přijímat všechny bez rozdílu, je úplně stejná fantasmagorie.

V tomhle státě jsme ještě nevyřešili vlastní bezdomovce, toxikomany, domácí násilníky a podobně. Stále jsme nenašli způsob, jak dokonale vyrovnat společnost a nastavit systém tak, aby pomáhal těm, kdo pomoci potřebují, ale nedovoloval parazitování pijavic, které se najdou vždy a mezi všemi.

A ano, přijímání uprchlíků ze zemí s kulturami naprosto odlišnými od té naší ten systém, který už teď kulhá na všechny čtyři, zatíží ještě víc. Ale říkat, že mají umírat lidé proto, že se nám nelíbí, že jsou naše vlastní systémové neschopnosti najednou postaveny do daleko většího kontrastu a jsou tak znatelnější, to je hloupost. Stejně jako myslet si, že všichni běženci jsou chudáci malinký, který budou vděčný za starou deku a horkou polívku.

Je to obrovsky složitý problém a regulovat ho na jednoduchá hesla a extrémní postoje všech zúčastněných stran je taková pitomost, že se mi dělá fyzicky zle od žaludku.

Zvlášť ve chvíli, kdy někdo začne prohlašovat, že bojuje za „čistě českou“ tradici a kulturu. Vážení, ve většině případů nemáte ani šajna, odkud se tahle „čistě česká“ kultura vůbec bere! Ale už toho nechám, mám ještě dost práce do školy. Jen jsem se potřebovala vyvztekat.

3 komentáře u „Uprchlické filozofování“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *