Politické přesvědčení by mělo být stejně soukromé, jako sexuální orientace

Na druhou stranu, v dnešní velmi otevřené době, kdy si někteří vysloveně zakládají na tom, že jsou „jiní než normální“, to bych si moc nepomohla.

O co jde?

O natolik urputnou snahu pohanět druhou stranu, ať už jste v táboře kohokoli, až se z toho tak poserete, že smrdí stan váš i další dva přilehlé.

Vadí mi to. Vadí mi lidé, kteří argumentují tím, že jednoho z kandidátů přistihli při lži, kdo lže, ten krade, a žádný jiný z kandidátů nelže, protože přece lže ten jeden. Vadí mi lidé, kteří se chovají a vyjadřují vulgárně vůči kandidátům, kteří jsou proti „tomu jejich“ i proti lidem, kteří takové protikandidáty volí.

Vadí mi, když lidé argumentují tím, že v té a té zemi si VŠICHNI více váží jednoho z našich kandidátů a člověk, který odvětí, že on má od svých známých jiné informace, je označen za lháře.

Tím, že se teď blížíme k druhému kolu, zbyli nám kandidáti dva a je to ještě horší.

Příkladem budiž třeba placky voličů pana Schwarzenberga (a ano, považuji za roztomilé, že ho dědeček nazývá Šláfenbergem – vždyť kníže si z toho svého usínání dělal legraci už před mnoha lety): trochu mě iritují, protože já nemám zemákovskou placku, kterou bych si mohla připnout, a kvůli dvěma týdnům jsem ji rozhodně nechtěla nechat vyrábět. Ale mají plné právo nosit na sobě, co se jim zlíbí.

Co mě nakrklo bylo, když jsem dnes takovou placku zahlídla na dítěti základní školou povinném. Vzhledem ke zarputilému výrazu taktéž oplackované matinky vedle mi až připadalo, že to nebyl potomkovo nápad. Ne, že by děti nemohly mít svůj vlastní názor, ale vzhledem k tomu, že nemají volební hlas, neměl by je do téhle mely nikdo zatahovat.

Taktéž mi vadí lidé, kteří argumentují tím, že Schwarzenbergův tchán byl nácek. No byl, no, to nikdo nepopírá. A jaký to má, prosím pěkně, konkrétní vliv na kandidátovu osobu?

To samé se Zemanem a komunisty – kolik z křiklounů, kteří se tímhle ohánějí, ví, že Zeman psal po roce 1968 tak kritické články proti straně, že ho z ní v roce 1970 vyrazili a prakticky označili za třídního nepřítele?

Nebo, že kníže a jeho strana mohou za zvyšování třídních rozdílů. Prosila bych důkazy namísto planých keců.

Oblíbené je taky označovat střídavě jednoho i druhého kandidáta za členy tajných společností nebo sekt. Je to paráda. Strašně by mě zajímalo, kde ti, kteří takové výroky vypustí z huby (potažmo z klávesnice), své informace čerpají. Že by na stránkách bulvárních plátků? Nebo u svého astrologa? V hospodě? Takové to „každý ví“ je pro mě nesnesitelné…

Druhé kolo voleb mi způsobuje silné psychické strádání. Respektive, nikoli volby jako takové, ale voli, kteří se skrývají mezi voliči v obou táborech. Přimlouvala bych se za to, aby se musely skládat nějaké zkoušky, nejlépe z debaty, historie (s extra důrazem na posledních 100 let) a kritického myšlení, než by člověk získal právo volit, ale to by bylo protiústavní. Občas si říkám, že bohužel.

Fakt, jsem velmi ráda, že můžeme volit, koho chceme, dokonce je naše účast u voleb dobrovolná, a pokud k nim nepůjdeme, maximálně do nás bude chvíli rýpat naše okolí doma nebo v hospodě. Je to náš svobodný výběr. Jen bych si přála, abychom se u toho všichni dokázali vůči ostatním chovat slušně a na úrovni. Stejně, jako se k sobě chovají Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg.

A tak veselé volby přeju a pozor na kravince od těch (ne až tak) skrytých volů.

Jak já se těším, až tenhle cirkus bude za náma! Ne, že by to s volama nějak pomohlo, seberou se a půjdou dělat voloviny ohledně něčeho jiného, ale budou podle mého o hodně míň viditelní.

PS: Kvůli nadpisu a tomu, že jste v článku zahlédli, že budu volit Zemana, tímto rovnou sděluji, že jsem heterosexuální a monogamní. Le gasp, jaký skandál…

9 komentářů u „Politické přesvědčení by mělo být stejně soukromé, jako sexuální orientace“

 1. Amen, pravím vám, protože mi už to taky leze krkem. Ne samotné volby, ale chování „přidruženého skotu“ – místo, aby si každý udělal svůj vlastní názor a nechal si ho pro sebe, co chvíli mi do pošty nebo na zeď dorazí pozvánka z toho či onoho tábora.
  Jako by mělo celý český svět zajímat, co si o tom kterém kandidátovi myslí Franta z Horní Dolní, je toho všude plno.
  Eh, pak nemají být čecháčci chudí (duchem) – copak jim nikdo nenatloukl do kebule, že „mlčeti zlato“?

 2. O volbách jsem taky psal článek a tak nevím, jestli jsi tady myslela i mě nebo ne 😀 Pokud ano, tak jsem se snažil svůj článek prezentovat jako vysvětlení koho budu volit já. A pokud ne, tak se nic neděje 😀
  Mě iritují všechny ty diskuse, statusy na facebooku atd. kde (aspon tam kam vlezu já) vede Zeman a jeho voliči. Jako nic proti jeho voličům a celkově mi to je vlastně jedno, protože se nerozhoduje podle diskutérů ale podle voleb, ale ta forma projevu? Snad všude co jsem viděl tak je Zeman vyobrazen jako ten jediný správný, pomalu náš zachránce, a ten, kdo volí Karla, je pomalu pomatený vlastizrádce. A naopak ono nošení Karlových placek.
  Je mi úplně jedno koho kdo volí, ale přímo kardinálně mě vysírají ty negativní kampaně a média, co si z toho udělali novou obsesi.

  Sakra, se mi zas zvedl tlak a to je mi teprve 20 let 😀

  1. S tebou se dá vést zasvěcená diskuze a narozdíl od ostatních neděláš jak z protistrany tak ze své strany hidioty (idiot, ale s extra písmenkem navíc) 🙂

   Já zas všude vidím, jak vede Schwarzenberg 😀 Ale ať si vede, podle mě se to nejdůležitější stalo v prvním kole, kdy postoupili tihle dva, a ať vyhraje kterýkoli z nich, je to pro republiku dobře.

   Forma projevů (ne)skrytých volů mezi voliči obou pánů je otřesná a krká mě.

 3. Je teda pravda, že jsem si až do nedávna mezi nimi neuměla vybrat. Ale Kája si to u mňa pěkně zadělal poslední dobou. Nicméně nechápu lidi, co sa rozčilujou, že přes první kolo neprošel ten nebo ona, že prošel ten a ten. Všude sa to řeší až na prvním místě. A už vůbec mi příjde trapné do teho mumraje zatahovat své děti (nebo cizí), které temu absolutně nerozumí a neznají ten pojem. To si snad děláš, prdel? Někdo je z teho nasratý celý týden, někdo prý pořádně ani nejí. Proč, proboha? Je to sice náš první přímo volený prezident, ale pořád je to jen prezident. Není to tak důležité, abych si kvůli temu v práci lámala hlavu a zabývala se tím místo práce. Jak už bylo řečeno v mnoha žabomyších válkách – lidi velice rádi kydají hnůj, hlavně tím nemanuálním anonymním způsobem.

  1. To teda. Nevýhodou toho, že se může vyjádřit každý, je občas to, že se může vyjádřit opravdu každý…

 4. Inu, jak jsem si vždycky pro sebe parafrázoval příslušné ustanovení: po dosažení určitého věku získává člověk právo „volit a být volem“ :-). V hodně věcech mi mluvíš z duše. Sice budu volit jinak než ty, ale taková drobnost mi rozhodně nemůže zabránit s tebou v mnoha ohledech souhlasit :-).

  1. Tak tak – oba kandidáti mají dobré šance a nevidím důvod, proč bychom se k sobě jako jejich voliči nemohli chovat normálně 🙂

 5. Ještě že je ten humbuk už za náma. Rozčilujou mě lidi, kteří se přes výsledek voleb nedokážou přenést, musí všude všem cpát, jak jsou na*raní, a „opozice“ jsou hned blbci, páč přece volili někoho jiného.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *