Všeho s mírou

(Tento článek byl uveřejněn 27.10.2010 na starém blogu)

Jak je všeobecně známo, čtu fanfikce ve velkém. Už pár let. Takže se docela orientuju v tom, co se může vyskytnout. A já pořád říkám, že překvapit mě nemůže nic – zato zaskočí mě ještě pořád ledacos. No, zaskočí – spíš vytočí do obrátek, že by mi je nanomixér od Horsta Fuchse záviděl.

Tuhle tady byla debata o tom, že by normální člověk potřeboval slovník z „fanfikčtiny“ do češtiny. Nebo občas i angličtiny. Sikar tuhle hloubal nad významem OC (Original Character = originální postava, neboli v původním slova smyslu postava přidaná do již existujícího univerza s již existujícím obsazením autorem fanfikce), a předtím zase dumal nad jednorázovkama a kapitolovkama (oneshot a multichap). To všechno je fanfikčtina, docela specifický způsob vyjadřování.

Existuje spousta zkratek a výrazů (a předem říkám, že se pohybuju pouze na anglicky psané fanfic scéně – české se důsledně vyhýbám, a to nejen proto, že většinu těch věcí, které se tu zpracovávají znám v angličtině), tady je pak například slovníček pojmů fanfikcí Star Wars (tak ten mi dal zabrat; dobře já senátoru Palpatinovi taky říkám senátor Hnusatýn, ale Palpy?!), a prostě můžete si pohledat, co vám libo.

Mimochodem, Sikare, mám tip na dárek pro tvou drahou polovičku, když jsou ty Vánoce na krku… 😀 (I’m so evil – where are my cookies?)

Ovšem já se dneska budu věnovat (rozuměj budu soptit proti) fenoménu jménem „name smooshing“, tedy spojování jmen dvou postav, aby bylo jasné, o kom daná fanfikce je.

Příklad: autor si usmyslí, že spář… spáruje (no, to první většinou taky!) Hermionu a Draco Malfoye. A je potřeba to v perexu dát jasně najevo, co kdyby někdo přehlídl příslušné kolonky, ale co už, lidi jsou blbí, a tak jim autor vysvětlí, že napsal Dramione. DRAco + herMIONE.

Snupin je samozřejmě Snape + Lupin.

Grape je Granger / Snape.

To by ještě šlo. Ale „Snarry“? a „Drarry“? Však vy víte, o koho jde, teď jste četli tři ukázky, jak to funguje. Ale to je tak pitomý výraz!

Okay, ovšem dneska mi svět fanfikcí zasadil další hodně tvrdou ránu. Listováním v netu jsem zabrousila na stránku, kde jsem se dozvěděla, že autor píše „Spirk“ a „Chulu“. Nápověda: jedná se o fanfikci Star Trek 2009.

Uhodli jste, že jde o Spocka s Kirkem a mix Chekova a Sulu? Já na to deset minut nevěřícně zírala. Dalších pět minut jsem strávila zíráním na nápis „Scura or Scota“ (Nyota Uhura + Montgomery Scott). A ještě navíc je autorka příliš blbá na to, aby vůbec věděla, že Scotty je se dvěma „T“ i jako Scott!

Já proti fanfikcím nic nemám, dokonce sem tam nějakou i zplodím (teď mám dvě rozpracované, bude psina), ale člověk by měl mít soudnost!

Což je to, co chybělo jedné šestnáctileté Američance, se kterou jsem si psala, a ze které vypadlo, že nějaká story byla „přesně jako Roliet“.

Co prosim?

No, Roliet. Jako ti dva od Shakespeara.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *